31/7/14

Στα άλλα ματς του Ch.League - Η ιστορική νίκη της ΑΕ Λεμεσού

Η ιστορική νίκη της ΑΕ Λεμεσού, η ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ και οι υπόλοιποι

Οι παίκτες της ΑΕ Λεμεσού πανηγυρίζουν την ιστορική νίκη τους επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης

Μεγάλη νίκη σημείωσε η ΑΕ Λεμεσού στο στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος», επικρατώντας 1-0 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.
Έστω κι αν αυτό το αποτέλεσμα δεν αποτελεί εγγύηση πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς, που θα γίνει την επόμενη Τετάρτη στη Ρωσία, αναμφίβολα αποτελεί μεγάλη επιτυχία για την κυπριακή ομάδα, απέναντι σε έναν σύλλογο με πολλαπλάσιο μπάτζετ και αστέρια όπως ο Χουλκ, ο Γκαράι και ο Κερζάκοφ.

Η Ζενίτ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχε και δοκάρι με τον Ντάνι στο 24΄, όμως τελικά ήταν η ΑΕΛ αυτή που σκόραρε, με κεφαλιά του Γκικίεβιτς στο 64΄. Δύο λεπτά αργότερα ο Αξελ Βίτσελ αποβλήθηκε γιατί χτύπησε εκτός φάσης τον Ντανιελζίνιο κι έτσι ο διεθνής Βέλγος μέσος θα απουσιάσει από τη ρεβάνς.

Πήρε ισοπαλία στη Φινλανδία ο ΑΠΟΕΛ
Την ίδια ώρα, προβάδισμα για πρόκριση απέκτησε ο ΑΠΟΕΛ, που απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Ελσίνκι στη Φινλανδία, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Οι πρωταθλητές Κύπρου έκαναν κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν να χάνουν 2-0, από γκολ του Σάβατζ στο 11΄ και στο 45΄ με πέναλτι.

Όμως οι ισορροπίες άλλαξαν μετά την αποβολή του Καντζί στο 48΄, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Δώνη εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και ισοφάρισαν, χάρη σε τέρματα των Ντε Βινσέντι (71΄) και Σέρινταν (75΄). Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη Τετάρτη, στο στάδιο ΓΣΠ της Λευκωσίας.

Η... υπόλοιπη Ευρώπη
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας η Μπεσίκτας πήρε σημαντική νίκη απέναντι στην Φέγενορντ στην Ολλανδία με 2-1 και είναι με ένα πόδι στα πλέι οφ. Νίκη2-0 πήρε η Λιλ στην Ελβετία απέναντι στην Γκρασχόπερς, ενώ η Σέλτικ έπεσε θύμα έκπληξης αφού ηττήθηκε με 4-1 από την Λέγκια Βαρσοβίας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αναμετρήσεων για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ (οι αγώνες ρεβάνς θα διεξαχθουν στις 5-6 Αυγούστου) έχει ως εξής:
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) - Μάλμε (Σουηδία) 4-2
(22΄, 51΄, 70΄ Λαφάτα, 52΄ Κόβατς - 17΄ Φόρσμπεργκ, 27΄ Τέλιν)

Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) - Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) 2-1
(42΄πεν. Ζόφτσακ, 85΄ Μεσζτάνος - 74΄ Ρικαρντίνιο)

Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 1-0