ΒΙΝΤΕΟ-Η επική ανατροπή του Ρότζερ Φέντερερ

Πρώτη καταχώρηση: 06/09/2014 - 03:29
Τελευταία δημοσίευση: 03:29Αθλητισμός
Ο Ρότζερ Φέντερερ θεωρείται και είναι ένας από τους καλύτερους τενίστες, αν όχι ο κορυφαίος. Και στο παιχνίδι με τον Γάλλο Γκαέλ Μονφίς απέδειξε για πολλοστή φορά ότι αρνείται να… χάσει.

Ο 33χρονος Ελβετός στα προημιτελικά του US Open βρέθηκε να χάνει με 2-0 στα σετ (6-4, 6-3), πήρε το τρίτο με (6-4) και στο τέταρτο έκανε μία ανατροπή, που σπάνια συμβαίνει στο τένις.
Με τα γκέιμ να είναι 5-4 υπέρ του Μονφίς ο Φέντερερ σέρβιρε και βρέθηκε να χάνει 15-40. Ο Γάλλος είχε δύο ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι και να πανηγυρίσει μία τεράστια νίκη και πρόκριση.

Εκεί, όμως, μίλησε το ένστικτο του Φέντερερ. Ισοφάρισε, πήρε τελικά το γκέιμ και στη συνέχεια το σετ με 7-5. Στο τελευταίο σετ ο Φέντερερ φανερά ανεβασμένος πήρε εύκολα το σετ με 6-2 και μαζί την επική πρόκριση.

Δείτε το βίντεο με τα highlights του αγώνα, όπου φυσικά ξεχωρίζει η ανατροπή στο τέταρτο σετ.
Αξίζει να σημειωθεί στο κρίσιμο σημείο του αγώνα όλοι οι θεατές ήταν με τον Φέντερερ και πανηγύριζαν έξαλλα κάθε πόντο που κέρδιζε, κάτι που όπως παραδέχθηκε ο Ελβετός στη συνέχεια του έδωσε ώθηση για να κάνει την ανατροπή.