16/10/14

"Άλωσε" τη Σμύρνη ο ΠΑΟΚ! Παλικαρίσιο διπλό στη δεύτερη παράταση!

Τετάρτη, 15 Οκτωβρίου 2014

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την πρεμιέρα του EuroCup ο ΠΑΟΚ έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και «απέδρασε» με μια... σπουδαία νίκη (81-87) από την «καυτή» έδρα της Καρσίγιακα στη Σμύρνη, έπειτα από δύο παρατάσεις!

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Δικεφάλου στα τρία πρώτα φετινά επίσημα παιχνίδια του (Κύπελλο, πρωτάθλημα, Ευρώπη). Ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο το ερχόμενο Σάββατο εκεί όπου οι «ασπρόμαυροι» θα πάνε σίγουρα αρκετά καταπονημένοι μετά από 50 λεπτά αγώνα σήμερα και ταξίδι, με την ψυχολογία όμως στα ύψη μετά τη νέα επιτυχία τους.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου γύρισαν το ματς και το έστειλαν στην παράταση με το τελικό 66-66 στην κανονική διάρκεια, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 60-51 στα τελευταία λεπτά. Και νωρίτερα οι Τούρκοι είχαν πάρει μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους κατά διαστήματα, όμως ο ΠΑΟΚ έβρισκε τον τρόπο να επανέρχεται μειώνοντας και να διατηρείται στη διεκδίκηση του ματς.

Στην πρώτη παράταση ο Δικέφαλο δεν μπήκε καλά, όμως και πάλι επέστρεψε στο σκορ από το αρχικό -5 και είχε την τελευταία επίθεση 17 δευτερολέπτων για να πάρει τη νίκη ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (73-73). Ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο καλάθι με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα 5λεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά και με την εμπειρία του Χαραλαμπίδη να παίζει και πάλι καθοριστικό ρόλο, όπως και νωρίτερα στην αναμέτρηση που πέτυχε κρίσιμα σουτ, ξέφυγαν με +5 στα 49΄ (77-82). Ο Τσόχλας με ένα μεγάλο σουτ με τη βοήθεια του ταμπλό διαμόρφωσε το 77-84 στα 32΄ , δίνοντας τη χαριστική βολή. Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα με τον Ντίξον να αστοχεί εν συνεχεία σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-26, 49-44, 66-66 κ.α., 73-73 α' παρ., 81-87 στη β' παρ.

Καρσίγιακα (Σάριτσα): Nτεμίρ, Παλάσιος 29, Χερσέκ 2, Στρόμπερι 9, Κοκ, Ντίξον 25 (1), Σονσίρμα, Γκάμπριελ 6 (2), Αλτάι 2, Ντίμπλερ 8 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 9, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 19 (3), Κάρτερ 14 (2), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 10, Οντουμ 22 (1), Βον 6, Σαλούστρος 3 (1).