19/10/14

Νίκη για Παμβοχαϊκό και ντέρμπι κορυφής με Παναθηναϊκό

ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ 3-0 ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-0 τη Λαμία στον δεύτερο αγώνα του Γ΄ομίλου του League Cup «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στο Βραχάτι κι έτσι η πρώτη θέση του ομίλου και η πρόκριση στο φάιναλ-4 θα κριθεί στην αναμέτρηση της Κυριακής μεταξύ του Παμβοχαϊκού και του Παναθηναϊκού.
Ο Παμβοχαϊκός αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Δρογκάρη ο οποίος μαζί με τους Νέμεθ, Τσουκ ήταν οι κορυφαίοι. Η Λαμία φάνηκε κουρασμένη από τον δεύτερο συνεχόμενο αγώνα στο τουρνουά και δε μπόρεσε να πάρει το 3ο σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Στο 3ο σετ η Λαμία προηγήθηκε 6-1, είχε προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, αλλά στο τέλος ο Παμβοχαϊκός μείωσε τη διαφορα, χάθηκαν από τέσσερα σετ μπολ και ο Παμβοχαϊκός τελείωσε το σετ με επίθεση του Νέμεθε και διπλό μπλοκ του Τσουκ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 1ο σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 16-16, ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος. Στο 2ο σετ η ομάδα του Βραχατίου είχε κυριαρχήσει από την αρχή με μεγάλη διαφορά στο σκορ.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 32-30)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Δρογκάρης, Σαρικεϊσογλου, Βουλιν, Τσούκ, Νέμεθ, Κανέλος / Ζήσης (λ), Στεβάνοβιτς, Ασπιώτης.

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Μακίμπιν, Καββαδάς, Γκιρτζίκης, Παπαδόπουλος, Λεόν, Χήρας / Τσιπ Μακάνα (λ), Καρβούνης, Κουτσονίκας.